Téma: írj arról az időről, ami elmúlt és bánsz, hogy nem tettél meg valamit
Lilla ma sem jött iskolába és én aggódni kezdtem. Tetszett nekem a lány, mert a mosolya, tudtán kívül, felmelegítette szürke hétköznapokat, és az én szívemet. Az iskolában nem beszélt sokat, csak akkor, ha kérdezték. Új lány volt még, minden olyan idegen volt neki. Természetes, hogy nem nyílt meg olyan könnyen nekünk. Nem csoda hát, hogy amikor osztályfőnökünk megkérdezte, ki viszi el neki a leckét, nem nagyon jelentkezett senki. Egyedül én. Amikor ezzel előrukkoltam, igencsak megleptem a tanárnőmet, de nem csak őt, még saját magamat is.
![]() |
Forrás: Kortárs online |
Lilla nyitott ajtót, majd a kapukulccsal a kezében rám mosolygott, és kedvesen beinvitált. Talán mióta megérkeztek, én lehettem az első vendége, így lelkesen végigvezetett a házon. Engem lenyűgözött az a sok könyv, amely akár egy kisebb könyvtár is lehetett volna és a dohányzóasztal szélén álldogáló óriási, aranyozott szamovár. Aztán az ő szobájába mentünk, amely lényegesen kisebb volt, szinte csak egy talpalatnyi hely, amelyben elfért egy asztal, egy ágy, két szék. Mégis nagyon otthonos volt. Büszkélkedve mutatta meg a polcot, amely tele volt szebbnél szebb, különlegesebbnél különlegesebb babákkal, amiket már évek óta gyűjtött.
![]() |
Forrás: nlc |
Talán szerencsémre, mert mondhatjuk szerencsének, sokat hiányzott a suliból, mert az édesapja volt az igazgató akkoriban, s megtehette. Így, amikor csak szerét ejthettem, elmentem hozzá, és végtelennek tűnő órákat tölthettem vele kettesben, ahol nem zavart senki, s ebben a világban nem volt más csak ő és én.
Egy alkalommal kiültünk az aknatetőre, amely a kert közepe táján helyezkedett el, s a család Berekfürdőben frissen szerzett mogyoró készletét dézsmáltuk, mint két éhes mókus, csak éppen kalapáccsal a kezünkben. Kedélyesen beszélgettünk, az arcunk fürdött a ragyogó napfényben, én közben Lilla-illatot szívtam magamba, s ő nevetgélve figyelte azt a szeplős kócos kisfiút, aki én voltam.
Egy másik, borús napon a szobájában kucorogtunk, s én érdeklődve nézegettem egy gyönyörű fekete színű írógépet, amit egy nagy bőrtáskából fordított ki.
– Gyere, megtanítalak gépelni! - mondta. - Én lediktálok egy szöveget, és a végén kijavítom.
Akkoriban még nem használtam semmi effélét, a számítástechnika is gyerekcipőben járt, és az első találkozásom a számítógéppel még jócskán váratott magára. Nem csoda hát, hogy a betűket idegesen keresgéltem, s gyakran félre is ütöttem. A szöveg a végére tele volt piros javítással, amit Lilla alaposan és pontosan megjelölt. Szégyelltem magam, holott tudtam, ennél mérföldekkel jobb helyesírás tudásom, de eszközhasználatból megbuktam.
![]() |
Forrás: Femina.hu |
Megnézte a kártyát, amit húzott és feltette a kérdést:
– Mennyit lélegzik egy felnőtt ember egy perc alatt?
Hogy is tudhattam volna rá a választ akkor? Alsóbb osztályokban környezetismeret óra volt még csak akkoriban. Az emberi test rejtélyeit nem fedeztem még fel, így egy kis huncutsággal megspékelve elkezdtem a mellette álló édesanyja légzését számolni. Persze a Lilla által adott időkorlát hamar lejárt, s én csúfosan felsültem, de nem törődtem a kudarccal, mert más járt a fejemben.
Ahogy néztem őt, a mosolyát, tengerkék szemét, úgy éreztem, muszáj elmondanom neki, hogy szeretem. Még ma is emlékszem, milyen hangosan dobogott a szívem. Ha jól fülelt volna, talán még ő is meghallja, és megkérdezi, hogy mi ez a hang? Talán légkalapács? Próbáltam húzni az időt, hogy még vele lehessek.
„Ne menjetek még el a rokonokhoz! Csak még egy kis időt kérek!” - de a fejem csak egyre vörösödött, a nyelvem pedig beledagadt a torkomba és sehogy sem sikerült kipréselnem magamból azt az egyetlen szót, ami sokat számított volna: „Szeretlek.”
Elmúlt a május, s eljött a június. Akkor már Lillát nem láttam egy ideje. Néhány osztálytársammal hazafelé tartottunk, s a házuk felé közeledve összeszedtem a bátorságom és rákérdeztem, tudnak-e valamit róla?
– Úgy tudom, visszaköltöztek Ózdra - mondta Zsuzsi.
![]() |
Forrás: Felelős szülők iskolája |
Egyedül maradtam a gondolataimmal. Felnéztem az ablakára, ami vak szemekkel bambult vissza rám. Nyoma sincs a függönynek, vagy a mezei virágoknak, amiket valamikor a párkányára tettem. A megbántottságom elpárolgott, s innen már csak a magány kísért tovább. Ott baktatott mellettem, göcsörtös botjával meg-megbökve fütyörészett, míg én az orromat lógatva poroszkáltam hazáig.
Évek teltek el, s próbáltam megtalálni, remélve, hogy nem felejtett el, de csak manapság, hogy olyan fejlett az internet, találtam csak rá. Kiderült, tanár lett ő is, mint a szülei, s az eljövendő ifjúság szívét és fejét tölti meg azzal a csillogással, amelyből én is kaptam gyermekként. Feleség lett és anya, s csak remélni tudom, hogy olyan boldog, mint amilyen én voltam, amikor még az a kócos kis srác voltam.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.