Téma: időbeli utazás
Tudom, furcsa ezt mondanom, de néha csak úgy megtörténik, és egy másik időben találom magam. Nem tudom mikorra, nem tudom, hogy hová kerülök éppen, de mindig megtörténik egészen váratlanul. Mintha csak valaki megnyomna egy gombot és már hip-hop, egészen máshol vagyok. Nincs kontrolom felette. Általában csak néhány éveket ugrom előre, vagy hátra, de tény, hogy ilyen mélyre még sohasem zuhantam az idő kavargó tengerébe.
A nevem Nick Green s ezúttal éppen edzésről tartotok hazafelé, mert japán kardművészetet tanulok-, a szamuráj kardom most is itt lóg az oldalamon -, amikor újra erőt vesz rajtam az az ismerős szédülés és émelygés. Most pedig itt állok egy erdő kellős közepén, valahol, valamikor, elveszve. De hiszem, hogy minden okkal történik.
A levegő szokatlanul tiszta, legalábbis egy olyan jövőbeli városlakónak, mint én. A talpam alatt susogó avaron, a közelben csobogó patakon, no meg persze néhány énekesmadáron kívül semmi mást nem hallok. Egyelőre. Végig simítom a kezemmel a fa oldalát, és a megállapítom az északi irányt. Úgy döntök, arra indulok. Bár az ég olyan kék, mint otthon, nyáron, Ohioban, de itt az ujjaim végét már átjárta a hideg. Felhúzom a cipzárt a kabátomon, majd a kezeimet a zsebem mélyére rejtem.
Már jövök nagyjából egy órája, amikor másféle, az eddigiektől eltérő zajok csapják meg a fülemet: kalapálás, talán üllő csengése, recsegés és ropogás. A tüdőm megtelik a füst, az étel illatával, ahogy keveredik az erdőével. A gyomrom hangosan felkordul.
“Te áruló” - suttogom saját magamnak, kezemet a hasamra helyezve. Valahogy az “időlengéstől”, ahogyan én nevezem mindig megéhezem.
![]() |
forrás: 4ever.eu |
Még pár métert megyek, s máris egy domb tetején állok. Lefele tekintve egy falu terül elém, kis egyszerű faházakkal mindenfelé. Barna és fekete ruhás emberek teszik mindennapi dolgaikat: szerszámot készítenek, fát vágnak, ruhát mosnak. Malackák, libák, kacsák és tyúkok futkároznak szabadon, szerteszét. A röfi épp átgázol a veteményesen, és egy kis szőke, szutykos, kilenc év körüli kislány egy pálcával üldözi, mire a holttá vált állat menekülőre fogja a dolgot. Egy barna lány egy nagy kosárral a kezében megáll, és akkurátus mozdulatokkal széthúzgálja a nedves ruhákat a kötélen, hogy minél nagyobb felületen érje a szél. Rám néz. Nem is… Inkább mintha az utat figyelné, amely tőlem nem messze, jobbra kanyarog, s vége belevész a végtelenbe. A távolban valamiféle porfelleg kerekedik, nekem pedig baljós előérzetem támad. Leereszkedem a lejtőn, és elindulok a falu felé, tudván, hogy nagyjából tíz-tizenöt percem marad a lovasok érkezéséig.
Az előbbi lány észrevesz, talán banditának néz, mert ott hagyja a kosarat, és sietősen, majdnem futva berohan a házak közzé. Az emberek szaladgálnak, mintha elrejteni a gyerekeket, mások kevéske élelmükből próbálnak megmenteni némi kis tartalékot. Talán mégsem miattam van, sokkal inkább a lovasok miatt. Besétálok a házak közzé, és várok. Senki sem törődik velem, mintha nem is lenne ott egy idegen, majd felmászok egy alacsony tetőre, onnan figyelek. Vannak saját szabályaim, s abból az első, hogy ne avatkozz be a történelem menetébe, hacsak nem forognak kockán emberi életek. Lekucorodok, és várok. Innen mindent látok, de engem képtelenség kiszúrni.
A lovasok megérkeznek, s összeterelik az embereket. Mindegyik könnyű sodronyinget visel, ápolatlanok, fogaik sárgák, hajuk kócos, összeragad a mocsoktól. Gondolom büdösek is, de a szagukat innen nem érzem. Fegyvereik jobban aggasztanak: lándzsák és kardok, amiket rajtaütésben szerezhettek, s igen ingerülten hadonásznak velük a rémült parasztok felé. Búzát, lisztet, húst követelnek. Még a malackát is foglyul esik. Jó pár pofont kiosztanak, s néhány falusi a földre kerül, de még nem mozdulok.
Egy rút pofájú a barna lányhoz lép és elkezdi fogdosni a melleit, aki ugyan próbál védekezni, de a fegyveres haramia sokkal erősebb, mint egy gyenge nő. Lelöki a földre, majd felemeli, s becipei a ház mögé, oda, amelynek a tetején én is lapulok. Letépi a ruhát, s szabaddá válnak a lány keblei. Eszembe jut a második szabályom a nők gyerekek és elesettek védelméről. Lecsukom a szemem, hogy kitisztítsam a fejem, s valamiféle nyugalom száll meg.
Leugrom, s a kardom kisurran a tokjából, mint egy macska éjjel, s mire észreveszne, a Rút Pofájú feje elhagyja a testét s hang nélkül elterül. A lány felsikolt, a földön ülve hátrál, majd összehúzza mellkasán a szakadt rongyot. A szám elé teszem az ujjam, és felemelem a levágott fejet a hajánál fogva. Hallom, ahogy a többi haramia felröhög, mondván, hogy a társuk biztos jól szórakozik. Jól ám! Az öreg ördögökkel!
Elősétálok, kardom ismét hüvelyben, hátam mögött a vértől csöpögő fej. Mindenki rám néz meglepetten.
- Úgy tűnik a komátok mindig elveszti a fejét egy szép nőtől.
Ismét felröhögnek, valamit mondanak, de nem figyelek a szavakra. A legnagyobb szájú felé dobom a fejet, akiről azt gondolom, a kapitány lehet. Mire feleszmél a Rút Pofájú az ölében landol, és az arca rémületbe torzul. Ordít, hogy fogjanak el, de ekkorra már a pengém ismét vígan táncol, jól mulat, s literszámra issza a vért. Vannak, akik felbátorodva a tettemen villát kaszát és más szerszámot ragadnak és rárontanak az ellenségre, akik mostanra már teljesen összezavarodnak. Tudják, hogy nincs menekvés és nincs kegyelem sem.
Mire a kardom ismét hüvelybe kerül csak a lovak ácsorognak ott, gazdáik nélkül. A földön holtak és sebesültek hevernek szanaszét, véresen mind a két oldalról. A még éppen csak életben lévő haramiákat a falusiak még átküldik a túlvilágra, nem végeznek fél munkát. Nem nézem, elfordítom a fejem. Harcképtelen ellenséget kivégezni nem érdem, inkább csak mészárlás.
A barna lány jön, kezei még mindig összefonva mellei előtt. Szemében hálát látok. Rámosolygok. A falu vezetője bort önt a tiszteletemre, amely a rejtekhelyről kerül elő. Ételt hoznak ki az egyik házból, ám ekkor ismét szédülni és émelyegni kezdek, s a következő pillanatban az út közepén állok. Elvakít egy fényszóró s csak a gyors reflexeimen múlik, hogy nem gázol el. Egy alak kihajol az ablakon és üvölt, hogy:
“Vak vagy, te barom!” - s én megnyugszom, mert tudom, hogy hazaértem.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.